A week worth of meals for under 100$ + bonus shopping list (week of August 9th)

A week worth of meals for under 100$ + bonus shopping list (week of August 9th)

Last week I decided to share a weeks worth of meals including breakfast, lunch, dinner and snacks for our family of 4 for under 100$. I had no idea how popular that post would be so I decided to write another one this week to share our food choices for the upcoming week!

Here we go!

A few things to keep in mind
  • I’ve made the basic assumption that most people have things like seasonings, sugar, oil and flour stocked in their pantry. If you’re missing these items add them to the list.
  • The prices reflected below are from our local Walmart. The prices may vary depending on your geographic location.
  • We don’t buy milk as part of our weekly grocery haul. This is the one item that we buy on a per-need basis because we’ve got a milk guzzling toddler in our house.
  • Most if not all of these recipes can be modified to accommodate various dietary limitations and preferences.
  • I do not provision for lunches because we always eat leftovers.
  • Each of these meals produce at least 6 portions which covers dinner and lunch for our family of 4.
  • If a recipe calls for a one-time ingredient that I know I wont use regularly I omit it.
  • It’s entirely possible that you can find better deals on certain items at different stores. Absolutely take advantage and save even more money!
  • The produce in this weeks list is all frozen. If you can score a better deal by buying it fresh absolutely go for it.
  • I’m not making any claims that these meals are healthy. We try our best to eat a balanced diet and these recipes work best for our small family.
  • We all have a healthy appetite (including my toddler) and this type of meal plan keeps us satisfied throughout the week.
  • Each weekly meal plan takes account for and tries to use up bulk items that were bought the week before. (rice, lentils, dry beans, pop corn etc)

Breakfast, Lunch, Dinner & Snacks for under 100$ per week. Recipes | Meal Plans | Budget Meals | Budget | Money Saving Meals | Grocery List | Free Printable Grocery List | Family Meal Plan

Breakfast

Alternate between this baked oatmeal & plain yogurt topped with raw oats and thawed frozen fruit

Snacks & Desserts

  • Homemade hummus with raw veggies, crackers (we omit the tahini in the hummus recipe)
  • Chopped seasonal fruit
  • Plain yogurt topped with cinnamon and chopped apples
  • Air popped popcorn
  • Mini Carrot Muffins (We omit the frosting)

Dinners

Sunday

Chicken Enchilada Bake ( we only use 1 cup of cheese) with pan fried green beans

Monday

Brown rice bowl with Lentils, Caramelized Onions and Fried Egg ( We use whatever rice we have an omit pine nuts)

Tuesday

Tuna Cobb Salad

Wednesday

Pizza Chicken Roll Up  ( I buy a 5 pack of chicken breast, half them and make 10 roll ups) + pan fried frozen green beans

Thursday

Cheesy Tex-Mex Rice

Friday

Pork Chop & Potato Casserole with pan-fried frozen corn

Saturday

Leftovers (these recipes produce a ton of food and often leave more leftovers than we can eat for lunch). If we run out of food we’ll have our go to last minute meal: Mashed Chickpea Sandwich

Grocery List

Eggs & Dairy

  • 1 carton of 18 eggs – $2.49
  • 1 block mozzarella cheese (to shred yourself) – $2.00
  • 1 block Monterrey Jack Cheese (to shred yourself) – $2.00
  • 1 large tub plain great-value yogurt – $2.00
  • 1 Small tub Sour Cream – $1.98

 

Meat

  • 1 Rotisserie Chicken – $9.00
  • 1 Package Chicken Breasts – $10.00
  • 1 Package Slice Pepperoni – $3.48
  • 1 Package Pork Chops – $7.99

 

Grocery

  • 1 Jar Green Enchilada Sauce – $1.96
  • 1 bag frozen Great-Value Green Beans – $1.97
  • 1 bag frozen Great-Value Corn $1.97
  • 2 Cans Great-Value Tuna – $2.00
  • 1 Bottle Great-Value Ranch Dressing – $1.98
  • 1 Can Great-Value Pizza Sauce – $1.00
  • 1 Can Great Value Dice Tomato – $1.00
  • 1 Can Great-Value pitted sliced Black Olives – $1/00
  • 1 Can Cream of Mushroom Soup – $1.00
  • 2 Cans Great-Value Chick Peas – $2.00

 

Breads & Grains

  • 1 loaf great value sandwich bread – $1.88
  • 1 package Old El Paso flour tortillas 10ct – $1.75

 

Produce

  • 1 Cucumber – $1.00
  • 1 Head of Broccoli – $1.99
  • 1 Celery – $1.00
  • 2 Large Heads Romaine Lettuce – $3.00
  • 2 bell peppers – $2.00
  • 4 tomato – $1.00
  • 1 5lb bag apples – $2.49
  • 1 watermelon – $2.99
  • 2 cantaloupes – $4.00
  • 2 pints strawberry – $4.00
  • 3 lbs cherries – $6.00

Total: $89.92

 

Free Printable Grocery List Tips & Tricks

Here is a free printable grocery list that reflects the menu options I’ve included above. Before heading to the store make sure you shop through your pantry, freezer and fridge to cross off any items you already have in stock! I’m betting that most of you will have more than a handful of these items in your home already which will drop the weekly cost even further.

Click here to download your grocery list in .pdf format

Frugal tip: if you’re able to reduce your weekly cost by pantry and freezer shopping calculate how much you are saving and use it towards building up a stockpile! If you want more details about how we stockpile in our home head on over to this post to see how we do it. Other options include stocking up on meat that is on sale and loading up your freezer!

Frugal tip #2: if you’re cooking for less than 4 people I’d cook the same quantity and freeze the leftovers in single servings to use for lunches. Have a read of this post to see how much you can save by brown bagging your lunch: Save a ton of money by brown bagging your lunch everyday

Weekly Meal Plan (Breakfast, lunch, dinner & snacks) for under 100$ plus BONUS free printable grocery list. Frugal | Grocery Budget | Grocery List | Meal Plan | Easy Meals | Budget Meals

How I make this meal plan work for my family

  • I usually grocery plan and shop on Saturday mornings. Margs stays home with her dad so I can head to the grocery store and focus on getting everything we need for the week. One of the most important rules we have about grocery shopping is only shop once per week so it’s important that I get it right. I will not head out again. No exceptions.
  • At the grocery store I have my list in hand but am open to making last minute changes/substitutions if there is a money saving opportunity. If you want to see some grocery shopping tips that help us stay on budget head on over and read this post: 5 Grocery shopping tips that will save you money
  • I start cooking on Sundays. On Sunday mornings I make baked oatmeal, the baked good of the week, prepare hummus, pop popcorn and chop veggies and fruit for the week. I store my chopped vegetables in glass Tupperware in my fridge and freeze the baked goods in 4 portions once it has cooled. I then pop it out of the freezer when needed throughout the week. The pop corn is stored in a large air tight container that we keep in our pantry and snack on regularly throughout the week.
  • If I’m missing an ingredient or two I don’t sweat it. All these recipes work perfectly well regardless. I will not spend money on ingredients that I’ll only use once.
Want even more frugal living tips delivered straight to your email? Then join my frugal mailing list!



What is your biggest grocery shopping hurdle?

Follow:
Share:

3 Comments

  1. August 9, 2017 / 7:09 am

    I am loving these posts! Grocery shopping is our biggest fluid expense and I am always trying to balance buying healthy food for our family with keeping costs down. Thanks for the great ideas!

  2. Stacy
    August 9, 2017 / 8:54 am

    I love these ideas. I do have a question about portioning. You say your family *always* eats dinner leftovers for lunch. How does a dinner recipe that makes 6 portions feed a family of 4 for dinner that night and lunch the next day (or later in the week)? You’re saying you get 8 meals out of a recipe that produces 6 servings. I don’t understand how that works. Thanks.

    • August 9, 2017 / 8:58 am

      When it comes to lunches we don’t tend to eat a whole portion. When you couple a half portion with some veggies and hummus or fruit it makes a meal for us!

Share your thoughts: